Potřebuje mé dítě fyzioterapii?

Novorozenecký věk až období samostatné chůze

Jako rodiče nechceme nic zanedbat. Množství informací, které jsou všude kolem nás často vedou k pochybnostem rodičů o správném vývoji dětí již od narození. Máme tendenci srovnávat své děti s okolím nebo se sourozenci a pokud se vše nevyvíjí „dle tabulek“, tak máme strach. U novorozenců a dětí obecně by se o toto měl starat pediatr, ale pravdou je, že v praxi pozoruji velké rozdíly. Někteří pediatři posílají děti na rehabilitaci tzv. „pro jistotu“ a další zase často přehlédnou věci, které by daleko lépe odstraňovaly v útlém věku. Není se čemu divit.

Každé dítko je jiné a i pro odborníka je někdy těžké stanovit jasný verdikt. Nicméně. Berme to tak, že vaše dítě se může vyvíjet úplně dobře „tabulkově“, ale dané mezníky (pasení koníčků, otáčení, lezení, chůze) provádí s kvalitativními nedostatky. Ty bohužel můžeme někdy podporovat i my vlastním zacházením/manipulací s dítětem (předčasné posazovaní, dlouhodobé šátkování, nevhodné nošení, etc.). Dětský fyzioterapeut je schopen posoudit, zda vaše dítě prochází důležitými mezníky v psychomotorickém vývoji a vyhodnotit zda jsou prováděny kvalitně.

Myslím, že návštěva fyzioterapie s novorozencem je přínosná pro všechny čerstvé rodiče, kteří se chtějí naučit jak správně manipulovat se svým dítkem a tak i podporovat jeho psychomotorický vývoj. Mezi spokojené zákazníky patří i tatínci, kteří často potřebují získat jistotu a ten správný „grif“, aby to krásné miminko neměli strach nosit, chovat a přebalovat.

Pro ty z vás, kteří se chtějí dozvědět více informací slouží jak individuální fyzioterapie, tak i naše semináře.

Předškolní a školní věk

Toto období je samo o sobě náročné jak pro děti, tak i pro rodiče. Vaše dítě najednou musí z aktivního denního programu usednout do školní lavice, nosit školní tašku a doma sedět nad úkoly. Spolu s tím přicházejí postupně nároky na všeobecnou pohybovou zdatnost v podobě tělesné výchovy a velká zkouška jemné motoriky v podobě prvního psaní. I děti v takto mladém věku mívají bolesti zad, problémy se psaním či potřebují více času na nácvik nových pohybových dovedností. Fyzioterapeut vám pomůže s výběrem vhodné školní tašky, ukáže správné nastavení pracovní plochy (alespoň v prostředí domova) či pomůže při problémech s psaním.

Děti od 10ti let

Většina dětí v tomto věku se již věnuje nějakému sportu, což je dobře. Je vhodné zkonzultovat s fyzioterapeutem jaká zátěž či sport jsou vhodné pro vaše dítě nebo se naučit kompenzační cvičení k dané sportovní aktivitě. Druhou skupinu tvoří děti, které pohybu příliš nedají – velký počet hodin strávený u počítače či telefonu může vést k vadnému držení těla, bolestem zad či hlavy, etc.