První návštěva u fyzioterapeuta
Většina z nás, dříve či později, řeší bolesti pohybového aparátu. Mnoho lidí ale doposud netuší, s čím vším vám fyzioterapeut může pomoci.
Kdy je vhodné navštívit fyzioterapeuta
V ideální případě, když umíme vnímat své tělo, tušíme, že máme nějaký slabší článek. Poznáme to tak, že např. při únavě, stresu či po zátěži nás bolívají kolena, záda nebo hlava. Už tyto stavy nám mohou naznačit, že tato bolavá část by potřebovala podpořit/posílit, ale často také jen uvolnit nebo se naučit jak únavě pohybového aparátu předcházet.
Nejčastěji se ale s pacienty setkávám ve chvíli, kdy už je nějaký ten problém/úraz na světě. At‘už akutní či chronický. Je dobré si uvědomit, že čas sice vyřeší hodně věcí, ale ani trpělivost a čekání, ve chvíli kdy máte nestabilní kotník, vás do tréninku/života nevrátí. Proto čím dříve, tím lépe. Pokud přecházíme bolest dlouhodobě, tak si naše tělo vytváří náhradní mechanismy, které je pak daleko těžší odstraňovat než akutní problém.
Často přehlížená je rehabilitace před plánovanou operací (plastiky vazů, odstraňování menisků, umělé náhrady kloubů, aj.). Lidé nebývají dostatečně poučeni o tom, že v čím lepším stavu bude jejich pohybový aparát před operací, tím rychlejší bude i pooperační regenerace. Navíc, co si budeme namlouvat. Pokud znáte cviky a přibližný průběh pooperačního stavu a rehabilitaci, tak jste celkově klidnější.
Jak vypadá první návštěva
V soukromém sektoru si návštěvu domlouváte s recepcí nebo přímo s fyzioterapeutem. Má standardní doba první návštěvy je 75 minut (z důvodu provádění kineziologického rozboru, odebírání anamnézy, stanovení si cílů, aj.). Další návštěvy se pohybují kolem 45-60 minut. Kratší doba postačí většinou dětským pacientům, delší zase dospělým.
Fyzioterapeut si s vámi nejdříve probere důvody kvůli kterým přicházíte. Odebere se anamnéza, která zjišt‘uje charakter obtíží, typ a intenzitu bolesti, předchozí úrazy či operace. Ale také pracovní pozici, ve které se přes den nacházíte. A mnoha dalšího.
Následuje kineziologický rozbor, který má za úkol odhalit příčinu vašich bolestí. Fyzioterapeut by měl ovládat základní neurologické a ortopedické vyšetření, zhodnocení svalového napětí, postavení kloubů a jejich rozsahy, testy na zjištění svalové síly či jejich zkrácení, vyšetření přítomnosti kloubní blokády, správného zapojování svalů do pohybových stereotypů a mnoho dalšího. Vyšetření probíhá zpravidla ve spodním prádle a proto je vhodné, aby jste si na sebe vzali takové, ve kterém se cítíte příjemně. I nevhodný kus oděvu totiž ovlivňuje držení těla
a mohlo by zkreslit vyšetření J.
Nicméně fyzioterapeut není lékař a proto by vás, při podezření na komplikovanější problematiku, měl odeslat k lékaři na dovyšetření. Z mé praxe nejčastěji posílám klienty pro doplnění vyšetření zobrazovacími technikami (rentgen, magnetická rezonance, ultrazvuk, aj.).
Co si z první návštěvy odnesu?
Z první návštěvy u fyzioterapeuta byste si měli odnést závěr, který stanoví klíčové místo pro vznik vašich obtíží. Fyzioterapeut by vám měl navrhnout řešení, kterými lze dosáhnout úlevy od bolesti apod. či doporučit jiné techniky (elektroléčba, vodoléčba, intenzita sportovní zátěže). Po diagnostice fyzioterapeut zvolí vhodné techniky a cviky, které s klientem cvičí. Já osobně cvičím složitější cviky v terapii a jednodušší cvičení a režimová opatření dostávají klienti za domácí úkol.
Kdy se dostaví očekávaná úleva od obtíží?
Tato otázka je velmi častá a také velmi individuální. Je skvělé, když hned po první návštěvě obtíže ustoupí, nebo se alespoň zmírní. U mnoha osob je ale zapotřebí počítat s tím, že než si tělo osvojí nové pohybové stereotypy, tak se obtíže mohou všelijak “stěhovat“, může se měnit jejich charakter či se stav může po prvním ošetření i přechodně zhoršit. Nicméně platí, podle mého názoru, že by na sobě klient měl pociťovat změny alespoň za 2-3 týdny od zahájení terapie. Každopádně platí, že bez práce nejsou koláče. Proto jsou výsledky ovlivněny zejména vaší poctivostí u domácího cvičení.
Jak často je vhodné chodit na fyzioterapii?
Frekvence návštěv je opět velmi různá. V akutní fázi je vhodné navštívit fyzioterapeuta 2-3 v kratším časovém úseku (např. 14 dní). S tím, jak se člověk učí postupně více cviků, tak by se měl stát soběstačným a postačí mu frekvence např. 1x za 3-4 týdny k tomu, aby se cviky zkontrolovaly a upravily. Dávkování u dětí do 1 roku opět závisí na stavu a vyžaduje cvičení rodičů s dětmi 2-4x denně.